אז מה זה אנליסט נתונים (Data Analyst) ומה זה עושה?

אנליסט נתוניםבעוד שבועיים אני אמור לתת הרצאה בקורס התמחות אנליסט נתונים של Naya ועכשיו, אחרי שהכנתי את המצגת וכל השאר, אני מגלה שבעצם יש לי המון חומר לדבר עליו. עוד לפני התרגילים הקטנים והדוגמאות יש לי אוסף שקפים שיעביר אותי הרבה מעבר להרצאה אחת בודדת.

אם ככה, החלטתי לשתף אתכם במה שאני כותב ולצבור פה בבלוג את הנושאים עליהם אעבור.

אז נתחיל בהתחלה, בבסיס, מה זה בכלל Data Analyst ?

אנליסט נתונים הוא אדם שתפקידו לקחת אוסף נתונים ולחלץ מהם כלים ותובנות לקידום מטרות החברה.

"לקידום מטרות החברה" – זהו המפתח למשפט.

האנליסט לא מתעסק בנתונים לצורך מחקר, דיווח או מדידה סתמית. כל ההכוונה שלו ודרך הפעולה שלו נגזרים ממטרות החברה ומהדרך בה הוא יכול לקדם אותן. זה יכול להיות דו"ח שנתי לעזרה בקביעת התקציב למנהל השיווק, תחזיות של המתחרים ופלח השוק, זה יכול להיות דאשבורד מסייע לאיש המכירות בשטח בפעילות מול הלקוחות, תחזית מלאי נדרש במחסני החברה או תקצוב באנרים במערכות הפרסום. העבודה של אנליסט הנתונים היא תמיד לקדם את מטרות החברה.

התמחות וידע

אנליסט הנתונים חייב להיות אדם שמתמחה באיסוף, ניתוח, ארגון והצגת הנתונים מהמקורות השונים אל הצרכנים השונים. אם הנתונים אינם בנמצא, על האנליסט להשיג אותם, בהרחבות ניטור במערכות החברה, בביצוע טסטים, סקרים, או בריגול מתחרים ואיסוף מידע גלוי. מיומנות טכנית לכן היא דבר נדרש כמו גם ידע סטטיסטי והבנה עסקית בתהליכי החברה ובשוק בו היא פועלת.

הצגת הנתונים חשובה לא פחות מאשר הניתוח שלהם. האנליסט חייב להגיש את הנתונים בצורה מובנת, קלה, וכשניתן – מלווים בהמלצות לפעולה. לא מספיק לתת דו"ח המציין את מספר מהדקי הנייר הנמצאים בחנות. זהו נתון סתמי. יש 10 מהדקים במלאי, אז מה? חייבים לציין לידו גם את הצפי הנדרש והמלצת פעולה.
יש 10 מהדקים במלאי, חנות זו מוכרת 8 מהדקים בחודש, יש לבצע הזמנה עד סוף השבוע – נתון, סולם הערכה, המלצה לפעולה.

מיקום בחברה

אנליסט הנתונים יוצב בחברה תחת סמנכ"ל השיווק, סמנכ"ל הכספים או בכפיפות ישירה למנכ"ל, כשהוא נותן שירותים לכלל אגפי החברה, כולל התפעול. מאחר ונדרשת מעורבות גבוהה במערכות החברה, אנליסט הנתונים מוצא את עצמו במקרים רבים נותן הנחיות למחלקת ה IT ומדריך משתמשים שונים באשר לדרך העבודה הנדרשת עם מערכות המידע השונות בחברה.

למרבה המזל מבחינתי, ניתן לבצע את עבודת האנליסט גם בגישה אל המערכות מרחוק, ובחברות בהן לא נדרש אנליסט במשרה מלאה תמצאו אנליסטים חיצוניים (אני! אני!) המלווים את החברה.

עד כאן ההקדמה. כמעט על כל משפט כאן יש לי עוד הרבה להרחיב ולהציג. אבל נעצור פה, המשך יבוא.

(-: