מה זה אנליסט שיווק?

אנליסט שיווקמאחר והמקצוע של אנליסט שיווק הנו חדש יחסית, חשבתי שאולי כדאי להסביר כאן קצת מה זה החיה הזאת.

התואר "אנליסט שיווק" משמש לשני מקצועות שונים (וחופפים), הראשון הוא Market Analyst – אנליסט שוק, אדם שתפקידו לנתח שוק מסוים, חברה, מתחרים, הזדמנויות, קהל… ולבנות מסקנות לגבי מגמות ותחזיות למוצרים.
בפוסט זה אני מתמקד במקצוע השני – Marketing Analyst – אנליסט שיווק ופרסום, אדם שתפקידו לעבוד כחלק מצוות השיווק של החברה, לבצע עבורה מחקרים (כמו אנליסט שוק) אך גם לנטר ולייעל את כל מאמצי השיווק והפרסום.

עד לא מזמן אנשי השיווק חיו בעולם משל עצמם, עולם שבו המדידות היו עקיפות מאד והתרכזו במדדים כמו המחזור החודשי, סקרי שביעות רצון וכדומה. בעשר השנים האחרונות עבר התחום מהפיכה כשנכנסו לשימוש מסיבי מערכות ניהול לקוחות (CRM). עוד יותר מכך כשנכנסו מדידים להתנהגות קהל הצרכנים מול מדיות הפרסום השונות.

אנשי השיווק שנסמכו בעיקר על תחושות בטן וניסיון מהשטח יכולים עכשיו לגבות החלטות במידע. אם עד כה הועסקו אנליסטים בחברות רק בצד הכספי של תמחור מוצרים, ניתוח פעילות כלכלית וכדאיות, הרי שכעת גם אנשי השיווק יכולים להיעזר בהם. כך נולד הצורך באנליסט השיווק, האיש שתפקידו לכרות את המידע מהמאגרים לכדי תובנות שיווקיות והמלצות לביצוע. להמשיך לקרוא

איך מודדים שינוי בהעדפת מותג?

מצב

% – אחוז הגולשים שנכנסים מגוגל אל דף הבית, יחסית למספר הגולשים הכללי באתר.

דף הבית הוא המקום אליו מגיעים כשמחפשים את המותג (נגיד "אקרשטיין") בעוד שלדפים אחרים מגיעים כשמחפשים את המוצר ("אבני ריצוף לחצר").

שינוי בהעדפת המותג יתגלה דרך שינוי האחוז המדובר.

* הערה 1: המדד אינו עומד לבדו וצריך להצליב אותו עם מדדים אחרים.
* הערה 2: בנושאי מיתוג צריך למדוד גם את "הכרת המותג" (כמה אחוזים משוק המטרה מכיר את המותג).

ללמוד ממפלס הכינרת

מצב

miflas kineret google 2
עכשיו, כשמפלס הכינרת עולה, החלטתי לבדוק האם יש התאמה בין המפלס עצמו וההתעניינות בו. לקחתי שני גרפים והצבתי אותם זה על זה – גרף המפלס של ימת הכנרת (שחור) וגרף החיפושים אחר הביטוי "מפלס הכנרת" בגוגל (כחול).

אפשר לראות שאנשים מתעניינים יותר במפלס בתקופות של עליה מאשר של ירידה. שנים מבורכות בגשם ותקופות בהן המפלס עולה נראות בבירור חזקות יותר על גרף החיפוש.

שתי מסקנות אפשריות

1. אנשים אוהבים בשורות טובות (גם המדיה וגם הקהל).

2. אנשים אוהבים דרמות. הרי הירידה היא איטית וקבועה. העליה לעומת זאת היא דרמתית יותר, קשורה לסערות גשם ושלגים.

 

ולמרות שגוגל יודע הכל ונמצא בכל מקום, רק אלוהים מוריד גשם.

גוגל אנליטיקס – פילוח גולשים טורבו

פילוח גולשיםאני מת על השטויות האלה, על המקרים שמתוך בעיה קיימת, מגיע פתרון מקורי שלא רק פותר את הבעיה אלא עושה הרבה מעבר והופך להזדמנות שיווקית. בפוסט הזה אני רוצה להציג לכם את הדרך בה אני מציע להתמודד עם הבעיה של פילוח גולשים באתר. להמשיך לקרוא

לא קופירייטרים?

copy in a minuteלא נורא. ככה תכתבו, שלב אחרי שלב, לקופי מעולה.

כולנו נתקעים לפעמים בכתיבת כותרת מושכת או בניסוח מודעת מילים. במקרים כאלה אני פונה למומחים הטובים ביותר בשטח כדי לקבל רעיונות – עמודי השער הקדמיים של עיתוני הנשים.

גם את הסטטוס הזה ניסחתי בעזרתם.

 

עד כאן התירוץ שלי לאוסף של "לאשה". בפעם הבאה, התירוץ שלי לשיטוט באתרי פורנו.

זהו סבא, אני לא צריך לסדר לך את זה יותר.

מצב

q42בפברואר הקרוב גוגל עומדת להתחיל לאכוף שורה של הנחיות שנועדו לשים סוף לתופעה שבה מותקנות על מחשבי הגולשים תוכנות או סרגלי כלים, מבלי שהם בכלל התכוונו לכך.

אנליסט: מספר הביקורים אצל סבא ירדו משמעותית.

מקור – כלכליסט

מיתוג כפול לשוק B2Ca

מצב

B2Caישנם שווקים אותם ניתן לכנות B2Ca – שווקים בהם המכירה היא מעסק (B) לצרכן פרטי (C) אבל במכירה שולט סוכן (a).

דוגמאות לשווקים כאלה אפשר למצוא בשוק התרופות – מכירה לחולה דרך הרופא, בשוק הקרמיקה – מכירה ללקוח דרך האדריכל ועוד.

בכל מקרה של שוק B2Ca אנו רואים שיווק בשני מסלולים – הראשון לצרכן הסופי, כאן מדובר בעיקר במיתוג, השני לסוכן ובו מדובר בעיקר במידע "טכני" בשפת המקצוע.

אם אתם פעילים בשוק B2Ca, האם הגדרתם מיתוג ושיווק בנפרד לכל ערוץ?

שיווק מולקולארי

מצב

שיווק מולקולארי

שיווק B2B הפך ממוקד יותר בשנה האחרונה. המשווקים לא מסתפקים יותר בהפניית קמפיין לפלח שוק מוגדר אלא מבקשים למקד את המסרים עוד יותר, אני מכנה זאת "לפלח את השוק למולקולות". הדבר נעשה באמצעות שיטות פרסום אוטומטיות כדוגמת מנגנוני retargeting (אני יודע על מה הסתכלת בביקור באתר שלי ולכן אציע לך הצעה מותאמת), או מנגנוני look-alike (אנשים בפרופיל מסוים מקבלים הצעה שהצליחה לפרופיל זה).

ולמה אני קורא לזה רמה מולקולרית? כי יש גם רמה אטומית.
אבל זה כבר לפעם הבאה.

ניתוח ROI מלא ואמיתי דרך גוגל אנליטיקס

בסרטון זה אני משלים את ההסבר כיצד לנתח קמפיין שיווק דרך גוגל אנליטיקס. כפי שהדגמתי בפוסט הקודם, ניתוח הכדאיות (ROI) של גוגל אנליטיקס מטעה מאד, במיוחד באתרי E-Commerce, ואנחנו נדרשים להיכנס עמוק יותר לנתוני העסק כדי להבין איזה קמפיין כדאי יותר ואיזה פחות.

בפוסט הזה אני מציג את הדרך בה אני משתמש לניתוח כדאיות קמפיין שיווק. הסרטון הזה מסביר כיצד להתמודד עם שתי הבעיות העיקריות במדידת יעילות קמפיין:

  1. מקרה בו לקוח נכנס לאתר מספר פעמים, דרך מספר קמפיינים עד לביצוע ההמרה.
  2. תיקון נתוני ההמרות באנליטיקס מ – "מחזור מכירות" ל – "תקציב שיווק".

להמשיך לקרוא